Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > About us > O nás v tisku > Knihovna musí zabezpečit tisíce knih

Knihovna musí zabezpečit tisíce knih

raš. / Hradecké noviny. – Roč. 14, č. 94 (22.4.2005), s. 7.

Hradec Králové - V dům volně přístupný široké veřejnosti se po otevření promění nová studijní a vědecká knihovna, kterou staví dělníci mezi Moravským mostem a novou budovou univerzity. Zatímco dnes vydávají knihovnice svazky přes pult, projekt nového sídla počítá mimo jiné s velkou půjčovnou s volným výběrem knih, kde bude návštěvníkům k dispozici na 200 tisíc svazků. Celkem má knihovna k dispozici přes 1,2 milionu výtisků, každým rokem přibírá dalších 12 tisíc.
"Nyní nemáme se ztrátami knih problémy, ale volně dostupné dokumenty v nové budově budeme muset chránit. Proto počítáme s instalací kamerového systému a zabezpečovacích bran. Každou knihu vybavíme elektromagnetickým páskem, nebo radiofrekvenčním čipem. Pokud si návštěvník nenechá knihu zapsat do své elektronické obálky jako výpůjčku, bezpečnostní brána nás na toto pochybení upozorní. S přípravou svazků začneme s předstihem, abychom to do zprovoznění zvládli," řekla ředitelka knihovny Eva Svobodová.
První návštěvníci by měli do nové knihovny vkročit v roce 2008. Stavba přijde ministerstvo kultury na 394,5 milionu korun. Kromě půjčovny bude komplex obsahovat studovnu periodik s 2500 tituly, kabiny pro jednotlivce či malé týmy a konferenční sál pro sto lidí. Návštěvníci budou moci využít také dvě učebny, jedna bude vybavená počítači, a internet club s 28 místy. Milovníci umění se budou moci kochat ve výstavním sále a nebo posedět v literární kavárně. V suterénu bude kromě garáží i knihvazačská dílna.