Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > About us > O nás v tisku > Kniha prachu a Příběhostroj pro děti, spousta čtení pro rodiče. 15 novinek v jeden den!

Kniha prachu a Příběhostroj pro děti, spousta čtení pro rodiče. 15 novinek v jeden den!

(red). Kniha prachu a Příběhostroj pro děti, spousta čtení pro rodiče. 15 novinek v jeden den!. Blesk.cz [online]. 13.03.2019, č. 72 [cit. 2019-04-11]. Dostupné z:  https://www.blesk.cz/clanek/599864/kniha-prachu-a-pribehostroj-pro-deti-spousta-cteni-pro-rodice-15-novinek-v-jeden-den
 
Už tenhle čtvrtek 14. března se na pultech knihkupectví objeví rovná patnáctka novinek různých žánrů, z nichž si vyberou děti i dospělí, romantici i milovnicí fakt, historičtí nadšenci i fanoušci biografií. Co všechno přináší už patnáctý Velký knižní čtvrtek? 
Jubilejní 15. Velký knižní čtvrtek obohatí nabídku nových titulů o 15 knih domácích i zahraničních autorů, z nichž někteří se osobně setkají se čtenáři! Stane se tak v rámci atraktivního doprovodného programu Velkého knižního čtvrtku 14. března v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze, 21. března v Knihovně Jiřího Mahena v Brně a 28. března poprvé také ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové
Na programu jsou autorská čtení, besedy a autogramiády. Pořadem bude tradičně v Praze i Brně provázet Petr Vizina. Začátek je vždy v pět opoledne, vstup zdarma! Účast přislíbili: MUDr. Marek Hilšer, spisovatelé Lenka Horňáková-Civade, Vítězslav Kremlík, René Nekuda, Pavol Rankov, diplomatka a nositelka jména starých šlechtických rodů Zita Pallavicini a africký spisovatel s českými kořeny Obonete S. Ubam. Jejich knihy si můžete zakoupit na místě se slevou 20 procent a hned si je nechat podepsat. 
Které knihy pro děti a dospívající z nabídky aktuálního knižního čtvrtku by rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti? Triumfální návrat do světa Zlatého kompasu slibuje Kniha Prachu 1: La Belle Sauvage. V prvním díle zamýšlené trilogie Philip Pullman milovníky fantasy zavede do stejného prostředí, v němž se odehrávaly Jeho temné esence (tedy Zlatý kompas a další knihy). Ovšem tentokrát britský spisovatel, nově pasovaný britskou královnou na rytíře, posunul děj do doby o deset let dříve a na scénu přivedl, vedle již známých postav, také nového hlavního hrdinu – jedenáctiletého Malcolma Polsteada. 
Prvním dílem se otevře také další nová knižní série pro mladší čtenáře – Kouzelníci z pradávna. Cressida Cowellová, autorka úspěšné knihy Jak vycvičit draka, přichází s příběhem kouzelnického chlapce a mladé válečnice, kteří byli vychováni k vzájemné nenávisti. V jednu chvíli však musí zapomenout na svoje odlišnosti, aby se dostali do temného sklepení pod válečnickým hradištěm. Právě tam procitá cosi, co spalo stovky let… 
Děti, rodiče či prarodiče nejspíše s radostí sáhnou po nové knize od tvůrců časopisu RAKETA. Příběhostroj Reného Nekudy, autora úspěšného Kreativního zápisníku, dětem otevírá dveře do kouzelného světa příběhů, kde je možné úplně všechno. Originálně zpracovaná kniha rozvíjí čtenářskou gramotnost, kreativitu, obrazotvornost a tříbí schopnosti vypravěče. Připraveno je 60 bohatě ilustrovaných zábavných úkolů, her a navíc netradiční "generátor příběhů". Psát, lepit i kreslit do knihy je dovoleno! 
Skvělým tipem pro dětské knihovničky je také Robot v divočině Petera Browna – napínavý a dojemný příběh o sžívání příslušníků dvou odlišných světů, o síle přátelství a také o tom, že občas je potřeba pro dobro ostatních něco obětovat. Tato dětská kniha sbírá ve světě mnoho ocenění, mezi nimi A New York Times Bestseller, An Amazon Best Book of the Year Top Pick, New York Public Library Best Books for Kids Pick. 
A do pětice všeho dobrého? Kelly Barnhillová ve své knize Čarodějčin syn malé čtenáře pozve do tajemného světa, v němž se ten, v jehož schopnosti nikdo nevěří, nakonec stane zachráncem. Novinka autorky Dívky, která upíjela měsíc, byla přeložena do více než 30 jazyků. Matka dvojčat Neda a Tama je čarodějka, svá kouzla uchovává ve sklepě v hliněném hrnci. Jednoho dne se jeden z chlapců nešťastnou náhodou utopí. Vesničané jsou přesvědčení, že přežil ten nesprávný. Když do vsi vrazí Král loupežníků, aby hrnec s kouzly ukradl, Ned prokáže nečekanou odvahu a kouzla, svou rodinu i celou vesnici ochrání. Jenže tím dobrodružství teprve začíná…