Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > About us > O nás v tisku > Hradecký rok: Bitva, šlapadla i létající stroje nad městem

Hradecký rok: Bitva, šlapadla i létající stroje nad městem

(pv). Hradecký rok: Bitva, šlapadla i létající stroje nad městem. Hradecký deník. 11.03.2016, roč. 25, č. 60, s. 2. ISSN 1210-602X

Hradec Králové – Akce, kam se podíváš. I tak by se dal přeložit hradecký kalendář prestižních akcí Calendarium Regina. I letos čítá desítky akcí, kde si vybere snad každý. Oproti předešlým rokům z něj ale vypadl například festival Rock for People, který od města získával milionové dotace. 
Nad všemi akcemi však asi bude vyčnívat seriál připomínek památné bitvy u Hradce Králové. Letos je tomu právě 150 let, kdy se u Sadové střetla pruská a rakouská vojska. Vrcholem vzpomínkových akcí k výročí bitvy bude přelom června a července s mezinárodní konferencí, odhalením pomníku u Střezetic a ukázkou bitevní scény na Chlumu. 

Jazz i řev motorů 

Nejenom bitvou však bude žít návštěvník města na soutoku Labe a Orlice. Chybět nebudou tradiční festivaly, veletrhy, historické slavnosti či letecké show. 
Zajímavou akcí vhodnou k návštěvě bude v červenci i šampionát Evropy závodů vozítek s pedály na Eliščině nábřeží. Dalším měsícem bohatým na akce zařazené v Calendariu Regina bude květen se dvanácti počiny. 
Obyvatelé a návštěvníci města se hned 1. května mohou těšit na tradiční Středoevropský jazzový most na Masarykově náměstí, 21. května se ve studiu Severka na Slezském Předměstí uskuteční festival dětského tance, 13. a 14. května na letišti Helicoptershow a na sousedním autodromu Czechring tradiční přehlídka Autosalon Show a Rally Show. 
Nejbližší akcí je tradiční veletrh cestovního ruchu Infotour a Cykloturistika, který se koná 11. a 12. března v Aldisu. Spoustu zajímavých akcí nabídne také poslední měsíc školního roku. Od 17. do 26. června se ve městě bude konat další ročník mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů, který přiláká tisíce lidí nejen do dvou divadel, Klicperova divadla a Draku, ale také do historického centra města, Žižkových sadů nebo na nábřeží. V tomto měsíci, 24. června, se na prostranství mezi univerzitou a Studijní a vědeckou knihovnou v Hradecké ulici uskuteční festival sociálních služeb Poznejme se navzájem a 18. června na letišti Open Skies for Handicapped s vyhlídkovými lety pro postižené a dalším programem pro všechny. Druhý prázdninový měsíc nabídne megafestival Hip Hop Kemp, který bude Festivalpark v areálu letiště hostit od 18. do 20. srpna. 

Přijíždí královna 

Na akce, které do města přilákají desetitisíce lidí, bude i letos mimořádně bohaté září. Hned začátkem měsíce to budou Slavnosti královny Elišky na Velkém a Malém náměstí a přilehlých Žižkových sadech (2. a 3. září) a 23. ročník mezinárodní letecké show CIAF na letišti (3. a 4. září). Prostranství v sousedství Všesportovního stadionu v Malšovicích a koupaliště Flošna ožije 16. a 17. září krajskými dožínkami. Také říjen a listopad budou mít co nabídnout. Například Hradecký půlmaraton se startem a cílem na Malém náměstí (9. října), festival Jazz jde městem v hudebních sálech, klubech i v centru města (18. až 22. října) nebo muzejní adventní trh od 25. do 27. listopadu.