Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > About us > O nás v tisku > Hradecké orientační stojany pomáhají turistům i Hradečanům

Hradecké orientační stojany pomáhají turistům i Hradečanům

Hradecké orientační stojany pomáhají turistům i Hradečanům. kralovehradeckenovinky.cz [online]. 23.09.2016, č. 267 [cit. 2016-10-06]. Dostupné z: http://www.kralovehradeckenovinky.cz/zpravy/regiony/hradecke-orientacni-stojany-pomahaji-turistum-i-hradecanum/ 

Procházky po Hradci Králové oživila téměř padesátka aktualizovaných orientačních stojanů. 

Osmnáct kilometrů tras městem Hradcem Králové po čtyřech procházkových okruzích se sedmačtyřiceti nově aktualizovanými stojany v jazykových mutacích nabízí turistům i Hradečanům možnost obdivovat architektonické památky i nahlédnout do historie díky dobovým fotografiím. 

Z popisků mohou na místě načerpat základní informace a cestovat pohodlně v čase. Příjemnou procházku lze absolvovat v rozmezí jedné a půl až tří hodin. Město už zároveň připravuje elektronickou verzi procházkových okruhů pro chytré mobily. 

Město obměnilo na všech orientačních stojanech u jednotlivých okruhů grafické desky. Došlo k aktualizaci a zvětšení mapy, v níž se uživatel bude nově lépe orientovat. Desky dostaly nový design, stejně tak i čtení textu by mělo být příjemnější. Celkové náklady na obměnu desek se pohybovaly kolem 50 tisíc korun. 

V Hradci Králové slouží procházkové okruhy už řadu let. Kvůli "práci" vandalů a zejména s ohledem na budování nových objektů, rekonstrukce či opravy, které mění tvář města, bylo třeba přistoupit k jejich aktualizaci. 

"I naše město musí kráčet s dobou a v rámci možností využívat moderní technologie. Řada lidí aktivně používá mobilní telefon, díky kterému lze načerpat obrovské množství užitečných informací. A tak připravujeme i elektronickou verzi procházkových okruhů právě pro chytré telefony. V současné době již mohou uživatelé trasu v terénu sledovat prostřednictvím aplikace InCity anebo se zapojit do outdoorových her Geofun či Munzee," prozrazuje Anna Maclová, náměstkyně primátora zodpovědná za cestovní ruch. 

Město také uvažuje o osazení informačních stojanů u hradeckých mostů. Procházkové okruhy jsou zaměřeny na jednotlivá období architektonického rozvoje města. Na každé trase najdou zájemci orientační stojany s informacemi například o nejzajímavějších stavbách kolem. Historické fotografie jsou k vidění na stojanech prvního, druhého a třetího okruhu. Pro zvídavé děti je připravena brožurka "Hradec Králové hrou" dostupná v informačních centrech. Druhý, třetí i čtvrtý okruh lze projet i na kole. 

Historické město – Procházkový okruh I. 
Trasa po historickém městě v délce 2,5 km trvá vycházkovou chůzí přes 1,5 hodiny. První z celkem 13 zastavení naleznete před turistickým informačním centrem na Velkém náměstí poblíž katedrály sv. Ducha. Při procházce starým městem a jeho romantickými zákoutími poznáte to nejlepší z gotiky, renesance a baroka. 

Salon republiky – Procházkový okruh II. 
Trasa po moderním městě v délce 3,5 km trvá vycházkovou chůzí přibližně 2 hodiny. První z celkem 11 zastavení naleznete před Muzeem východních Čech na Eliščině nábřeží. Při procházce po monumentálních nábřežích a pěších bulvárech snadno pochopíte, proč si díky unikátnímu urbanistickému konceptu a stavbám Kotěry, Gočára a dalších významných architektů na začátku 20. století město vysloužilo označení Salon republiky. 

Pevnost – Procházkový okruh III. 
Trasa po místech bývalé barokní pevnosti v délce 5,5 km trvá vycházkovou chůzí přes 2,5 hodiny. První z celkem 11 zastavení naleznete před Muzeem východních Čech na Eliščině nábřeží. Z barokní pevnosti, která byla po bitvě v roce 1866 u Hradce Králové zrušena, se dochovalo jen málo pozůstatků, procházkový okruh Vás provede po 20 z nich. 

Současná architektura – Procházkový okruh IV. 
Trasa po architektuře konce 20. a začátku 21. století v délce 7 km trvá vycházkovou chůzí přibližně 3 hodiny. První z celkem 12 zastavení naleznete nad labskou náplavkou na náměstí Svobody. Neváhejte a vstupte např. do moderních prostor terminálu hromadné dopravy či Studijní a vědecké knihovny anebo vnímejte osvěžující zeleň Šimkových sadů či Jižních teras uprostřed pulsujícího města. 

Kralovehradeckenovinky.cz informovala Magdaléna Vlčková, tisková mluvčí Magistrátu města Hradec Králové.