Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > About us > O nás v tisku > Hradec letos čeká nebývalý stavební ruch

Hradec letos čeká nebývalý stavební ruch

Imrich Dioszegi. / Mladá fronta Dnes. – Roč. 16, č. 3 (5.1.2005), s. 1. Kraj Hradecký.

V krajském městě by měla letos začít nebo pokračovat výstavba či rekonstrukce budov za miliardy korun. Jen přestavba bývalého hradeckého pivovaru na administrativní centrum krajského úřadu bude stát bezmála miliardu korun. Hradec Králové konečně začne stavět také autobusové nádraží, na které lidé ve městě čekají už desítky let. V Hradci by měla začít stavba moderního sídliště na Plachtě, kde do roku 2007 vyroste přes 400 bytů. Desítky bytů se už vloni začaly stavět také v Třebši.

Stavební stroje se opět vrátí ke Kongresovému centru Aldis, kde se začne stavět víceúčelová budova společnosti Betonstav za 300 milionů korun a dvoupatrové parkoviště.

Po roce a půl by měla být letos dokončena rekonstrukce budovy hradecké Filharmonie. "Rekonstrukce sálu Filharmonie začala vloni na jaře, opravená budova se otevře letos v září," řekl náměstek hradeckého primátora Josef Malíř.

Za rekonstrukci, kterou budova za bezmála sedmdesát let své existence ještě nezažila, radnice zaplatí zhruba 100 milionů korun. Modernizovaný sál nabídne divákům odpovídající zvukový komfort a účinkujícím potřebné zázemí. Po opravě by měl být schopen hostit i náročná operní či muzikálová představení.

Několik desetiletí čeká Hradec na nové autobusové nádraží. Letos by se konečně měla rozběhnout první fáze jeho výstavby. "Dopravy před budovou hlavního železničního nádraží se první etapa zatím výrazně nedotkne. Tam se bude stavět až v dalších letech," uvedl náměstek hradeckého primátora Josef Malíř.

V historickém centru města začne v polovině roku rekonstrukce Malého náměstí, za kterou město zaplatí 30 milionů korun. "Dopravní obslužnost Velkého náměstí kvůli stavbě omezena nebude. Po rekonstrukci na Malém náměstí ubude parkovacích míst, parkovat tam bude moci pouze 18 vozů," sdělil vedoucí odboru investic na hradecké radnici Valentyn Avramov. Na Malém náměstí se začne rekonstruovat i divadelní Beseda, malá scéna Klicperova divadla. "Rekonstrukce by měla proběhnout během divadelních prázdnin ve druhé polovině roku. Stavět se tam bude i v příštím roce," dodal Avramov.

O stavební ruch v historickém centru krajského města nebude nouze i kvůli zahájení přestavby bývalého pivovaru na administrativní sídlo hradeckého krajského úřadu. Nedaleko bude pokračovat výstavba nové vědecké knihovny za 400 milionů korun.

Za opravy vozovek letos Hradec Králové utratí zhruba 150 milionů korun.