Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > About us > O nás v tisku > Hodinová stávka region příliš nezasáhla

Hodinová stávka region příliš nezasáhla

(ner, sch, ČTK, zr). / Právo. - Roč. 14, č. 95 (22.04.2004), s. 12.

Stávka státních zaměstnanců se obyvatel Královéhradeckého kraje příliš nedotkla. Většina organizací se ke stávce připojila pouze symbolicky, hodinu byly uzavřeny pouze některé školy a knihovny. Ostatní úřady fungovaly dopoledne bez omezení.
Přesná čísla nemáme, ale například v Hradci Králové stávkovala více než polovina škol. Menší podporu měla stávka na venkovských školách," řekla předsedkyně krajských školských odborů Růžena Ryglová s tím, že velkou podporu měla stávka například na Jičínsku. Školy v některých případech zajistily pro děti náhradní program, krajský úřad dnes dopoledne nezaregistroval žádnou stížnost rodičů žáků. Kromě škol narazili na zavřené dveře také lidé, kteří dnes mezi devátou a desátou hodinou zamířili do Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové.
Ke stávce se nepřipojili lékaři a sestry v královéhradecké fakultní nemocnici. "Máme s odboráři uzavřenou kolektivní smlouvu, takže dnes se v nemocnici nestávkovalo," uvedl ředitel fakultní nemocnice Leoš Heger. Normální provoz byl také v ostatních nemocnicích v kraji, které jsou akciovými společnostmi.
Stávka neomezila provoz ěžný provoz panoval od rána také například na královéhradecké radnici a krajském úřadu. Stávka neomezila ani provoz Krajského soudu v Hradci Králové. Bez omezení pracovaly také Katastrální úřad v Hradci Králové či finanční úřady. Úřady na Pardubicku volily ke stávce různé přístupy. Někde se stávkovalo hromadně, někde částečně, ale nikde halasně. Například z Katastrálního úřadu Pardubice se zaměstnanci vyhrnuli přesně v 8 hodin, za pět minut jich před budovou zbyla jen hrstka, ostatní se rozprchli vyřídit si své záležitosti a nakoupit.
"Všechno už jsme si řekli, diskutovali jsme několik dní na pracovištích," omluvila je Právu předsedkyně místní odborové organizace Iva Maršíková. "Ke stávce se připojilo 80 až 90 procent zaměstnanců," ujistil její kolega, vousatý muž, který se nepředstavil, ale tvrdil, že je mluvčím odborové organizace na úřadu.
"Vlastně si ověřujeme, jestli jsme na stávku připraveni, zda můžeme stávkovat delší čas. Katastrální úřady jsou životně důležité pro chod hospodářství, dlouhodobou stávkou se dá celá ekonomika ochromit," dodal mluvčí. "Jediní, kdo vydrželi stávkovat déle, byli železničáři. A čeho dosáhli?" zeptal se provokativně muž pozorně naslouchající debatě odborářů se zpravodajem Práva.
Na dalších úřadech v Pardubicích měla stávka spíš symbolický projev a provoz jen částečně na hodinku od 8 do 9 zadrhával. Například na Okresní správě sociálního zabezpečení Pardubice stávkovalo jenom osazenstvo přízemí budovy, kontaktní pracovníci v patrech byli k dispozici.
Ze 150 mateřských a základních škol v Pardubickém kraji zahájilo opožděné vyučování zhruba osmnáct, z nemocnic se připojila ke stávce pouze orlickoústecká. V ostatních probíhal běžný provoz.