Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > About us > O nás v tisku > Ementál: Facka do tváře Gočárovu salonu / Martin Brabec.

Ementál: Facka do tváře Gočárovu salonu / Martin Brabec.

Hradecký deník. - Roč. 16, č. 250 (26.10.2007), s. 3.

Foto - Hradec Králové/Naprostá ostuda. Kocourkov. Šaškárna. Hnus. Takto ostře mnozí lidé hodnotí podobu nové vědecké knihovny v Hradci. Diskuzní čtenářské fórum na webové adrese hradecky.denik.cz/emental, které se této kontroverzní stavbě věnuje, je takových odsuzujících reakcí plné.

Kdyby se tvůrci architektonického návrhu knihovny měli řídit heslem Vox populi, vox dei, už by po návštěvě tohoto diskuzního fóra asi nikdy nic nenavrhli. "Hlas lidu" je totiž nekompromisní. Hradečákům se betonová šeď jako finální barva stavby nelíbí. "Naprostá ostuda, nicméně knihovna bude jistě světovým unikátem. V žádném jiném městě jsem se nesetkal s nedokončenou stavbou," hodnotí jeden ze čtenářů. "Je to normální šaškárna," dodává. Mnozí srovnávají výslednou podobu knihovny s paneláky z dob socialismu. "Něco tak příšernýho se hned tak nevidí. V době, kdy se paneláky přebarvují z hnusné šedi, tak tady se postaví nová šedivá budova, jako když se stavělo před 40 lety," píše na webu anonymní čtenář.

Zdeněk Zvolánek, jeden z mála podepsaných diskutujících, oceňuje samotný ráz stavby, ovšem ani jemu se šedivá fasáda nelíbí. Slavný architekt Gočár by se podle něj kvůli tomu musel obracet v hrobě. "Myslím, že je třeba tu stavbu, která se mi mimochodem velice líbí, barevně sladit, aby to nebyla facka na tváři Gočárova salonu republiky.

"Je to hnus," reaguje nepříliš konstruktivně další ze čtenářů. Objevily se také výzvy k protestní petici nebo "sabotáži" v podobě výzvy k posprejování knihovny graffiti. Vše o nové vědecké knihovně, včetně ankety mezi obyvateli Hradce, naleznete na: http://hradecky.denik.cz/emental .