Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > About us > O nás v tisku > Dobrá zpráva pro milovníky literatury

Dobrá zpráva pro milovníky literatury

Dobrá zpráva pro milovníky literatury. Hradecký deník. 07.07.2015, roč. 24, č. 156, s. 1. ISSN 1210-602X

Už zítra od 16 hodin se v galerii U Přívozu v areálu Studijní a vědecké knihovny Hradec Králové koná vernisáž výstavy pojmenované Ve službě ducha a národa. Expozice připravená ve spolupráci se Slovenskou národní knihovnou v Martině připomíná 200. výročí narození Ľudovíta Štúra. 
"Ľudovít Štúr, kterému je výstava věnována, byl hlavním reprezentantem národního hnutí a slovanských koncepcí v 1. polovině 19. století. Široce koncipovanou výstavu tvůrci rozčlenili do 20 témat. Jejím základním smyslem se stal záměr vytvořit z rukopisů, knižních vydání, historické fotodokumentace, památkových předmětů, filmů a výtvarných děl živou představu o nejvýznamnějším reprezentantovi národního hnutí ve slovenských dějinách," přibližuje vedení knihovny a dodává: "Autoři výstavy se snažili novým pohledem přiblížit nejen obrysy evropské osobnosti Štúra, ale i profily jeho souputníků – štúrovců a slavistů z dalších zemí Evropy." 
Součástí projektu je i literární procházka "Po hradeckých stopách Ľudovíta Štúra". Sraz zájemců o komentovanou prohlídku je na Velkém náměstí u Mariánského sloupu ve středu v půl desáté dopoledne.