Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > About us > O nás v tisku > Čtenáři se dočkali: knihovny otevírají

Čtenáři se dočkali: knihovny otevírají

(ape, lž, mip, ČTK). Čtenáři se dočkali: knihovny otevírají. Právo - Severovýchodní Čechy. 28.04.2020, roč. 30, č. 99, s. 9. ISSN 1211-2119

Krajská vědecká knihovna v Liberci byla zavřená od 12. března. Možnost znovu ji navštívit si včera nenechaly ujít stovky čtenářů. Už u vchodu na ně ale čekala opatření, podobná triáži při vstupu do nemocnic. Rouškami chránění zaměstnanci knihovny všechny příchozí okamžitě provedli nastaveným "sítem". "Jdete knihy vrátit, nebo si je vypůjčit," zněla jejich pobídka k odpovědi, podle níž se pak odvíjela další cesta čtenářů. Ti, co pouze vraceli, nemuseli projít dezinfekcí rukou, museli ale počkat, až od nich knihovník za plexisklem a s rukavicemi na rukou přebere knihy. "Ty potom necháváme pět dní v preventivní karanténě, než si je budou moci znovu vypůjčit další čtenáři," popsala Blanka Konvalinková, ředitelka Krajské vědecké knihovny. Ti, kteří si přišli knihy vypůjčit, se mohli mezi regály knihovny pohybovat jen po co nejkratší dobu. Někteří z nich také vyzkoušeli úplnou novinku, takzvaný selfcheck, při němž si mohou knihy odbavit úplně sami a nepotřebují k tomu knihovníky.
Děčínská knihovna zahájila provoz v omezeném režimu. Výpůjční doba je zatím tři dny v týdnu, přičemž doba mezi 9. a 12. hodinou je vyhrazena pro seniory starší 65 let. Samozřejmostí je dodržování bezpečnostních pravidel. "Vrácené knihy a časopisy budou umístěny na tři dny do skladu (karantény), teprve poté je možné je znovu půjčovat," uvedl mluvčí děčínské radnice Luděk Stínil. 
Krajská knihovna v Pardubicích obnoví své služby na etapy. Nejdřív otevřela své biblioboxy. Vrácené knížky dává do karantény na dekontaminaci. Půjčit knihy si lidé mohou od 4. května. Vláda umožnila znovuotevření knihoven od včerejška, nicméně organizace se na ně nestihla přes víkend připravit, jak řekla ředitelka Radomíra Kodetová. Všechny vrácené dokumenty nejdřív knihovnice ošetří UV lampami, teprve pak je odečtou ze čtenářského konta a vrátí do regálů. Karanténu pro knížky zřídily ve sklepě. Lidé mají od krajské knihovny v této době půjčeno kolem 50 000 knih. Po dekontaminaci knihy zůstanou ještě dva dny v regálech, než je knihovnice odečtou ze čtenářských kont a vrátí do výpůjčního oběhu, dodala Kodetová. Od pondělí 4. května mohou čtenáři do jednotlivých oddělení vstoupit jen v omezeném počtu, musí dodržet rozestupy, nosit roušky a dezinfikovat si ruce.
V Náchodě si budou moci lidé v knihovně půjčit knížku od 4. května. To Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové se otevře již ve středu ve 13 hodin. Fungovat bude v omezeném provozu, což znamená, že se budou půjčovat knížky, poskytovat základní informační a poradenské služby, ale zakázány jsou všechny skupinové akce. Knihovna města Hradec Králové otevře ještě později, až 11. května. "V současné chvíli přecházíme na nový automatizovaný knihovní systém a veškeré záznamy a informace se právě nacházejí na cestě mezi starým a novým systémem. Z tohoto důvodu také není aktuálně funkční přístup do online katalogu, přístup k vašim čtenářským kontům ani půjčování e-knih.," vysvětlila ředitelka Barbora Čižinská.