Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > About us > O nás v tisku > Berdychová (ANO): Dvouletý projekt přinese nové poznatky a nápady nejen pro muzejní výstavy

Berdychová (ANO): Dvouletý projekt přinese nové poznatky a nápady nejen pro muzejní výstavy

PV. Berdychová (ANO): Dvouletý projekt přinese nové poznatky a nápady nejen pro muzejní výstavy. parlamentnilisty.cz [online]. 31.07.2019, č. 212 [cit. 2019-08-08]. Dostupné z:  http://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Berdychova-ANO-Dvoulety-projekt-prinese-nove-poznatky-a-napady-nejen-pro-muzejni-vystavy-590781

Zaměstnanci Královéhradeckého kraje a jeho čtyř příspěvkových organizací v oblasti kultury se v následujících dvou letech budou vzdělávat a získávat nové poznatky u zahraničních partnerů. 
Díky novým zkušenostem následně nabídnou široké veřejnosti kvalitnější služby například při prezentaci muzejních sbírek, pořádání přednášek či přípravě nových výstav. 
"Díky projektu získáme nové zkušenosti s chytrými řešeními v kultuře, obzvláště s koncepčním a inovativním přístupem k celokrajskému řešení oblasti architektury a veřejného prostoru. Očekáváme, že naši zaměstnanci díky projektu naváží a prohloubí spolupráci se zahraničními partnery, zvýší si své dovednosti při vzdělávání dospělých, získají zpětnou vazbu na svoji dosavadní práci i novou inspiraci pro budoucí projekty. Tyto zkušenosti budeme moci aplikovat do našich aktivit," sdělila náměstkyně pro školství a kulturu Martina Berdychová. 
Projekt nazvaný "Královéhradecký kraj – dva roky vzdělávání" je plně hrazený z fondů Evropské komise. Začal minulý měsíc a potrvá až do konce května roku 2021. Zúčastní se jej nejméně 21 zaměstnanců Královéhradeckého kraje a jeho čtyř příspěvkových organizací v oblasti kultury – Impuls Hradec Králové, centrum podpory uměleckých aktivit; Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové, Galerie moderního umění v Hradci Králové a Regionální muzeum a galerie v Jičíně. Vzdělávat se budou u partnerských organizací v zahraničí, například v Rakousku, Německu, Itálii, na Slovensku, v Polsku, Maďarsku nebo Slovinsku. 
"V rámci projektu plánujeme načerpat informace a zkušenosti pro přípravu celokrajské strategie v oblasti kultury a památkové péče, která bude mít dopad na odborné aktéry v této oblasti i na širokou veřejnost. Zajímavé bude též srovnání zahraniční zkušenosti v oblasti ochrany kulturního dědictví," uvedla Martina Berdychová. 
Účastníci kurzů a studijních pobytů získají nové zkušenosti a poznatky v oblasti muzejnictví, strategického rozvoje, projektového řízení, památkové ochrany vybraných památek, v oblasti kulturních aktivit, archeologie, digitalizace publikací nebo prezentace sbírek a uměleckých děl. 
Nové zkušenosti zaměstnanci kraje a jeho příspěvkových organizací využijí například pro další obohacení dosavadní nabídky vzdělávání a služeb a při tvorbě nových vzdělávacích programů – přednášky, semináře, kurzy, výstavy nebo knihovnické služby. 
Novou inspiraci pro zlepšení svých služeb pro veřejnost budou v zahraničí hledat i pracovníci Muzea východních Čech v Hradci Králové, kteří o obdobný projekt s úspěchem žádají již několik let.