Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > About us > O nás v tisku > Banka chystá nejzelenější objekt v Česku

Banka chystá nejzelenější objekt v Česku

PROUZA, Vladislav. Banka chystá nejzelenější objekt v Česku. Právo - severovýchodní Čechy. 26.05.2017, roč. 27, č. 121, s. 9. ISSN 1211-2119

Neomezenost bankovního kapitálu demonstruje v Hradci Králové Československá obchodní banka (ČSOB). 
Banka rozšiřující doposud v krajském městě portfolio bankovních služeb do příštích tří let zatraktivní věhlasnou gočárovskou architekturu Hradce Králové. Bankéři chystají u kongresového centra Aldis, v místě, kde mnozí očekávali park, stavbu nejmodernějšího ekologického kancelářského sídla v Česku. 
Park v buřinou zarostlé lokalitě přesto vznikne. Ale možná dvacet metrů nad zemí. Projekt krajského centra ČSOB s obytnou zatravněnou střechou představuje banka veřejnosti ve vestibulu královéhradeckého Aldisu. 
"Budova má být nejen inspirativním pracovním prostředím pro více než tisíc bankovních úředníků, ale věříme, že napomůže k proměně lokality Aldisu na městské centrum, které budou lidé rádi navštěvovat," předjímá vrchní ředitel a člen představenstva ČSOB Petr Knapp. "Hradec Králové patří k málu českých měst, která jsou dobře urbanisticky řešena a při jejichž vzniku se myslelo i na budoucí rozvoj. Na tuto myšlenku navazuje také plánovaná budova banky," doplnil královéhradecký primátor Zdeněk Fink. 
Projekt bankovního sídla vzešel z dílny ateliéru Projektil architekti podepsaného pod Studijní a vědeckou knihovnou v Hradci Králové, oceněnou cenou Grand prix architektů 2009, přezdívanou kvůli kulatým oknům na betonové ploše ementál. 
Stavbu plánuje banka spustit v roce 2019. Budova se čtyřmi nadzemními podlažími, střešním parkem a podzemními garážemi, kde architekti mysleli na šatny pro cyklisty, nabídne prostřednictvím tří vnitřních atrií a velkých oken optický kontakt s vnějším okolím Eliščina nábřeží. 
"Nepůjde pouze o pracoviště banky. Objekt inspirovaný stavbami architektů Jana Kotěry a Josefa Gočára s obchody a kavárnou bude sloužit široké veřejnosti," přiblížila mluvčí ČSOB Monika Buřičová. 
Banka hodlá postavit nejen na pohled líbivý, ale i ekologicky šetrný a provozně chytrý objekt. Teplo podle aktuální předpovědi počasí a předpokládané denní obsazenosti budovy zajistí tepelná čerpadla z hloubky 150 metrů. 
Jednotka tepelné rekuperace zúročí teplo vyzařované lidmi, kancelářskou technikou, sluncem a přebytečnou energii z kuchyní. Koloběh dešťové vody používané k závlahám rozlehlé střešní pobytové zahrady s rostlinami a stromy zajistí speciální technologie.