Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > Akce > Pojďme si povídat > Martin Adámek: Na kole přes Rumunsko do Bosny

Martin Adámek: Na kole přes Rumunsko do Bosny

Srdečně vás zveme ve středu 18. dubna od 18:00 hodin na cyklobesedu Martina Adámka.

Martin Adámek v letech 2004-2007 podnikl sérii cest na jízdním kole "4x z Náchoda k moři a zpět". Celkem navštívil 22 zemí, vše bylo na kole z domu domů, bez použití vlaku či kamion-stopu. Cesty navazovaly systematicky po směru
hodinových ručiček - od jihozápadu přes severozápad a severovýchod až po jihovýchod. Po směru hodinových ručiček byla i každá dílčí cesta. Další rok vyjel vždy tím státem, kterým se loni vrátil.

Tentokrát uvidíte poslední (r. 2007), jihovýchodní a časově nejdelší (trvala téměř 50 dní) cestu z tohoto čtyřlístku - "Na kole přes Rumunsko do Bosny". Měřila přes 3560 km a zavede vás přes Maďarsko a Rumunsko do čtyř zemí bývalé Jugoslávie.
Fotky a vyprávění vás provedou maďarskými městy; rumunskými horami, lukami a poli; srbskými kopci; bosenskými údolími mezi skalami i chorvatským pobřežím a stezkami linoucími se mezi Plitvickými jezery. Cesta vedla územím pravoslavným, muslimským i křesťanským, na fotkách uvidíte architektonické symboly těchto kultur, jakož i důsledky jejich sousedské nekompatibility.