Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > Akce > Pojďme si povídat > 12. 11. Pavla Bičíková: Kyrgyzstán – země vysokých hor a šťastných lidí

12. 11. Pavla Bičíková: Kyrgyzstán – země vysokých hor a šťastných lidí

Nová cestovatelská přednáška Pavly Bičíkové, plná skvělých fotografií, videí, a hlavně zážitků o měsíční cestě po Střední Asii.
Vydáme se společně do země, jejíž průměrná nadmořská výška je 2 750 m. Zažijeme řadu dobrodružství na nádherných horských trecích. Seznámíme se s životem horských pastevců, kteří žijí se svými stády koní, jaků, koz, ovcí a krav celé léto vysoko v horách. Nahlédneme do jejich jurt a užijeme si jejich tradiční pohostinnost. Ještě dnes se mi sbíhají sliny na domácí airan (kefír), voňavé máslo, sladkou smetanu a tradiční kurut (sušený tvaroh). Poznáme i nelehký život v horských vesnicích. I když horalé nevědí, co to je „minimalismus“, přesto ho po staletí žijí. Snad právě proto jsou stále usměvaví, vlídní, přátelští, a jak nám opakovaně říkali, šťastní.
Společně projdeme centrální část Ťan-Šanu – Těrský Alatau. Některé jeho části sice již turisté objevili, ale přesto stojí za návštěvu. Najdeme tu zelená vysokohorská údolí, plná volně se pasoucích koní, smaragdová jezera, divoké řeky, vodopády, ledovce a vysoká sedla s úchvatnými rozhledy. Vystoupáme do pětitisícového pohoří Altaj, kde naopak prožijeme samotu, volnost, ale i horké chvilky. Obzvlášť když nám přestane fungovat vařič, padne mlha a na mapy se nedá vůbec spolehnout. Vydáme se i do nejvyššího pohoří Kyrgyzstánu – na Pamír, kterému se oprávněně říká „střecha světa“. Sedmitisícový hřeben s Pikem Lenina mě opravdu „posadil na zadek“. Vychutnáme si i atmosféru orientálních bazarů a postsovětskou nostalgii měst.

Přednáška proběhne v rámci cyklu Týden vědy a techniky AV ČR 2019.
ebanner_1200x444-(1).png
Začátek v 17:00 hod. v konferenčním sále v 5. NP.

Vstupné 60/30 Kč.* Vstupenky ZDE
*Slevy se vztahují na seniory, studenty a držitele průkazu ZTP.

Událost na 
Facebooku ZDE

HK-plakatu-Kyrgyzstan.jpg

DSC_4353-Kyrgyzstan-2019-Pavla.jpg

DSC_5187-Kyrgyzstan-2019-Pavla.jpg

DSCF1993-Kyrgyzstan-2019-Pavla.jpg