Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > Akce > Literární dílny > 7. 10. Literární dílny: Mgr. Jakub Češka: Bohumil Hrabal - odvážná, netriviální a osvobozující četba

7. 10. Literární dílny: Mgr. Jakub Češka: Bohumil Hrabal - odvážná, netriviální a osvobozující četba skutečnosti

Vážení přátelé a příznivci cyklu Literární dílny. Srdečně Vás zveme na druhou letošní přednášku, která se tentokrát bude věnovat jedné z nejvýraznějších osobností české literatury - Bohumilu Hrabalovi.

Málokdo by před rokem tušil, jakou bohatou a rozmanitou odezvu způsobí sté výročí narození Bohumila Hrabala. Mohli bychom tudíž nabýt dojmu, že dílo jednoho z našich nejvýznamnějších prozaiků je bedlivě a intenzivně reflektováno (literárními historiky a teoretiky). Třeba tomu tak není. Přinesl tedy Hrabalův rok, pokud jde o nové uchopení jeho života a díla (v jejich víceznačném vztahu), dosud netušené poznatky? Jak můžeme dnes chápat Hrabalův literární odkaz? Nenabízí nám jeho dílo pouhé žánrové obrázky, které s koncem dvacátého století odvál čas?  
Bohumila Hrabala hodláme představit jako sofistikovaného a komplexního spisovatele, ve kterém se snad až příliš snadno můžeme splést (kupříkladu tím, že bychom jej považovali za zapisovatele života, který má téměř až fotografickou paměť). Dále jej zamýšlíme představit jako autora v množném čísle (k tomu nás vede specifická variantnost jeho próz), jako autora, který snad také proto klade tak silný důraz na jazykový výraz. Dále však také jako autora, pro něhož je jednou z klíčových figur ironie, která indikuje jeho otevřený vztah k historii. Budeme se tudíž věnovat jeho literárnímu vývoji od padesátých let, přes publikační expanzi poloviny šedesátých let, až k víceznačné době normalizace, která bývá některými kritiky lehkovážně a neprávem vydávána jako skvrna na jeho životě. Dílo Bohumila Hrabala nám tedy nabízí nezvyklý a inovativní (literární kritikou ne zcela osvojený) pohled na minulé století. Toto svérázné zrcadlo literatury zachycuje minulost pravdivěji než v současnosti stádně opakované mýty pravdy. Dílo Bohumila Hrabala se k nám obrací jako výzva odvážné, neotřelé a osvobozující četby skutečnosti.

Začátek je v 17.00 hodin v konferenčním sále v 5. podlaží.
Vstup volný.

Bohumil-Hrabal---odvazna.jpg