Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > Akce > Další akce (Něco navíc...) > Články > Světový den knihy a autorských práv

Světový den knihy a autorských práv

Oslavte s námi SVĚTOVÝ DEN KNIHY A AUTORSKÝCH PRÁV, který vyhlásila světová organizace UNESCO na 23. dubna.

Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové srdečně zve zájemce z řad široké veřejnosti na besedu z cyklu Pojďme si povídat: Treky severovýchodního Kyrgyzstánu. Setkání, jehož součástí bude promítání fotografií z Kyrgyzstánu, proběhne od 18.00 hod. ve studovně na Eliščině nábřeží 626 (vedle muzea). Lektorkou je paní Ilona Füzeková. Vstup je volný. Všichni návštěvníci obdrží na začátku večera doprovodný materiál.Viz. http://www.svkhk.cz/pojdme-si-povidat-treky-severovychodniho-kyrgyzstanu-ii.html .

Mimořádná akce pro všechny, kteří se chtějí zaregistrovat a stát se čtenáři Studijní a vědecké knihovny: přijďte 23. dubna od 9.00 do 19.00 hod. do 1. patra půjčovny SVK na Pospíšilově třídě č. 395 (budova bývalé židovské synagogy) nebo do studovny na Eliščině nábřeží 626 (vedle muzea) a staňte se novými čtenáři. Nebudete muset platit poplatek 120 Kč, Vaše registrace bude zcela zdarma. (Platí pouze pro dosud neregistrované zájemce.)

Tento den má sloužit k tomu, aby především mladí lidé v sobě objevili radost a požitek z četby, ale také k obnově a zvýšení respektu k těm, kteří přispěli značnou měrou k sociálnímu a kulturnímu rozvoji humanity.

Prvotní nápad slavit tento den má svůj původ ve španělské Katalánii. 23. dubna se zde oslavuje svatý Jiří a daruje se růže každému, kdo si koupí knihu. Světový den knihy a autorských práv se slaví pravidelně od roku 1995 ve více než 100 zemích světa všech 6 kontinentů. Tradičními partnery akcí pořádaných při této příležitosti jsou spisovatelé, učitelé, školy, knihovny, masmédia a další veřejné i soukromé instituce.

23. duben je symbolické datum pro literaturu, neboť tohoto dne roku 1616 se narodily či zemřely takové významné osobnosti světové literatury, kterými byli například Miguel de Cervantes y Saavedra, William Shakespeare, Inca Garcilaso de la Vega, Vladimir Nabokov či Manuel Mejía Vallejo.