Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > Akce > Další akce (Něco navíc...) > Články > 7. 1. Attila Pató: Ph.D.: Let’s improve in English and explore Hungary

7. 1. Attila Pató: Ph.D.: Let’s improve in English and explore Hungary

Would you like to try listening in English? Do you like to discover something new about history, geography, and culture of Hungary? You are invited to attend a lesson by Attila Pató, Ph.D. The lecturer was born in Transylvania, moved to Hungary, later to the Czech Republic. He studied English language, history and philosophy, currently teaching English, also running a library specialized in philosophy at the University of Pardubice. Welcome to all visitors.

We will start at 5 p.m. in the conference hall on the 5th floor.
Entrance fee 60/30 CZK.* - Reduction apply to retirees, students and handicaped people. Tickets here.

Hungary.jpg
Zdokonalte se v angličtině a objevte Maďarsko. Chtěli byste si poslechnout přednášku v angličtině? Rádi byste se dozvěděli něco nového o historii, geografii a kultuře Maďarska? Zveme Vás na přednášku Attily Pató, Ph.D. Přednášející se narodil v Transylvánii, přestěhoval se do Maďarska, později do České republiky. Studoval anglický jazyk, historii a filozofii, momentálně učí angličtinu a vede knihovnu specializovanou na filozofii na Univerzitě Pardubice. Těšíme se na Vaši návštěvu. Přednáška probíhá pouze v angličtině.

Začíníme v 17:00 hod. v konferenčním sále v 5. NP. Vstupné 60/30 Kč.*
*Sleva se vztahuje na seniory, studenty a držitele průkazu ZTP.