Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > Akce > Další akce (Něco navíc...) > Články > ZRUŠEN TERMÍN 2. 12. Prof. Cyril Höschl: Stres, naučená bezmocnost, syndrom vyhoření

ZRUŠEN TERMÍN 2. 12. Prof. Cyril Höschl: Stres, naučená bezmocnost, syndrom vyhoření

Vážení návštěvníci, bohužel i termín 2. 12. 2020 jsme nuceni zrušit.
Nový termín na přednášku prof. Cyrila Höschla byl stanoven na
2. 6. 2021 od 17:00 hod. Vstupenky zůstávají v platnosti.

Nicméně jsme si vědomi toho, že se jedná o vzdálený termín. Proto máte možnost vracet zakoupené vstupenky v místě, kde jste je pořídili, a to nejpozději do 30. 12. 2020. Děkujeme za pochopení.

V přednášce budou shrnuty a vysvětleny příčiny různé vnímavosti vůči stresu, například odlišné atribuční kognitivní styly, míra neuroticismu, různá citlivost osy hypotalamus – hypofýza – nadledvinky aj. Základní definice a patogeneze tzv. syndromu vyhoření, jeho projevy a jeho následky pocházejí od Herberta Freudenbergera (1975), který definoval vyhoření (burn-out) jako chronický pocit únavy, vyčerpání, vysílení a tělesné nemohoucnosti, zlost na jedince, kteří něco požadují, cynismus, negativismus a podrážděnost. Časté jsou také nepřiměřené emoční výbuchy kvůli nepodstatným věcem, bolesti hlavy, trávicí obtíže, úbytek nebo naopak přibývání na váze, nespavost a deprese, pocit nedostatku vzduchu, podezíravost, pocity beznaděje aj. K vyhoření jsou náchylné osoby s nízkou frustrační tolerancí, nerozhodností, neschopností odmítat, nízkou odolností vůči stresu (resiliencí) a nízkou asertivitou. Základním pravidlem předcházení a zvládání syndromu vyhoření je tzv. trojnožka, tj. oblast práce, rodiny a zábavy (sportu). Selhávání v jedné z těchto oblastí může být do značné míry kompenzováno v oblastech zbývajících. Prevencí vyhoření je oddělení práce a odpočinku, humor, síť přátel, sport, kultura, rodinné zázemí. Léčba je převážně psychoterapeutická.

Začátek v 18:00 hod. v konferenčním sále v 5. NP.

Vstupné 60/30 Kč.* - Vstupenky zůstávají v platnosti.
Slevy se vztahují na seniory, studenty a držitele průkazu ZTP.