Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > Akce > Další akce (Něco navíc...) > Články > 1. 11. Paměť národa: 50. léta očima hradeckého PTPáka

1. 11. Paměť národa: 50. léta očima hradeckého PTPáka

Ve čtvrtek 1. listopadu přijměte naše pozvání na třetí hradeckou kino besedu. Tentokrát s bývalým PTPákem Zdeňkem Hamplem. 
Zdeněk Hampl se narodil 12. července 1931 v Hradci Králové. Jeho otec Stanislav začal v období první republiky podnikat v oblasti zpracovávání kovů. Před druhou světovou válkou již vlastnil velký sklad v Hradci Králové a zaměstnával několik dělníků.
V roce 1944 musela Zdeňkova matka jako Židovka ze smíšeného manželství nastoupit k transportu do Terezína.  Staršího bratra odvedli do pracovního tábora pro míšence. Oba se v roce 1945 živí a zdraví vrátili domů. V roce 1950 komunisté odsoudili Zdeňkova otce za velezradu ke dvaceti letům vězení. Komunisté následně rodině sebrali byt a Zdeněk v roce 1952 nastoupil na vojnu. Sloužil u tzv. pomocných technických praporů (PTP). Po 26 měsících práce na stavbách se dostal na svobodu. Po návratu z vojny pracoval v městském stavebním podniku.
Na atmosféru 50. let v Hradci Králové a nejen to se bude ptát dokumentaristka Paměti národa Jana Mentbergerová.
Součástí kino besedy bude promítání videodokumentu věnovaného životnímu příběhu Zdeňka Hampla. Následovat bude rozhovor mezi dokumentaristou a pamětníkem. Prostor bude věnován i dotazům z publika.

Akci pořádá Paměť národa Východní Čechy ve spolupráci s městem Hradec Králové a Studijní a vědeckou knihovnou Hradec Králové.

Vstupné dobrovolné (na umožnění dalšího natáčení východočeských pamětníků).
Začátek v 17:00 hod. v konferenčním sále v 5. podlaží.

Více o Zdeňku Hamplovi se dozvíte zde: http://www.pametnaroda.cz/story/hampl-zdenek-1931-2227